Başarılı bir blog yazısının temelleri-Hitinizi arttıracak 10 kural

|

1. Bölüm: İyi Blog Yazarlığı Büyük Planlama Gerektirir

Hedeflerinizi Bilerek Başlayın

Hedeflerinizin, blogunuzu işleme biçiminiz üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Önemli konularda düşünce ve tartışmaya ilham vermeyi amaçlayan bir blog, örneğin yorumları açık tutmak isteyecek ve büyük ölçüde bir topluluk oluşturmak ve bir konuşma başlatmakla ilgilenecektir. Bir iş blogu daha çok uzmanlık göstermek ve güven oluşturmakla ilgilenir. Yorumlar böyle bir blog için uygun, gerekli ve hatta yaygın olmayabilir.

İşte kendinize sormanız gereken bazı sorular:

 • Bu blog, birincil gelir kaynağım olan ürün ve hizmetleri satmama yardımcı olmayı mı amaçlıyor?
 • Üçüncü taraf ürün ve hizmetler sunarak bu blogdan para kazanacak mıyım?
 • Blogum sadece eğlence, kişisel tatmin veya önemsediğim bir amacı desteklemek için mi?
 • Amacım düşünce lideri olmak mı?
 • Kişisel deneyimlerimi paylaşmak istiyor muyum?
 • Bir konu veya konu grubu etrafında tam ölçekli bir çevrimiçi dergi oluşturmakla ilgileniyor muyum?

Net, odaklanmış hedefler, çalışan bir blog oluşturmanıza yardımcı olur. Ne de olsa, bir Mom blogu, jet sosyete yöneticilerine hitap etmeyi amaçlayan üst düzey bir kurumsal blogla aynı görünüm, his, ton, yorum ve promosyon politikasını taşımamalıdır. Blogunuzun ne olması gerektiğine dair net bir vizyon geliştirin ve tüm kararlarınızı bu vizyondan uzaklaştırın.

Burada bir seslendirme yapmak gerekiyor. Kinsta harika, kişisel web sitem için kullanıyorum. Destek hızlı ve olağanüstü ve sunucuları WordPress için en hızlısı.

Sektörünüzü Çivileyin

Blogların odaklanması gerekir. Tek bir konuya karar verin. Konuları gruplandırmaya çalışıyorsanız, ilgili olmaları gerekir. Örneğin, geniş bir konu (Dijital Pazarlama) seçebilir ve bu konuyla ilgili her şey hakkında blog yazabilirsiniz: içerik, sosyal medya, PPC,  SEO vb. Veya blogunuzu yalnızca SEO’ya ayırabilirsiniz. Ancak SEO ve yemek pişirme hakkında bir blog yazamazsınız.

Niş seçin

Moda, ev, bahçe, romantizm ve eğlenceyi kapsayan bir Lifestyle blogu yazabilirsiniz, ancak muhtemelen eğlence ve şebeke dışı yaşam hakkında yazmamalısınız. Bir blogun alt konuları olabilir, ancak mantıklı olmaları gerekir.

Bloglar bir zamanlar günlüklere çok benziyordu, bu yüzden insanlar her şey hakkında konuşuyordu. Ancak bugün, daha çok dergi gibiler. Hedefte kalmak, okuyucularınızın tam olarak ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlar. Aynı zamanda onların ilgisini çeker—onların ilgi alanlarına hitap ettiğiniz için ortaya çıkarlar, bu yüzden onları hayal kırıklığına uğratmayın!

Tasarım Konularını Anlayın

Blog tasarımınız:

 • Organize olun—okuyucularınızın gezinmesini kolaylaştırın!
 • Çekici ve profesyonel olun.
 • Hedeflerinizi ve nişinizi yansıtın.
 • Saygılı ol. Okuyucunuzu reklamlar ve açılır pencerelerle aşırı yüklemeyin.
 • Duyarlı olun. Unutmayın, artık birçok kişi  blogları cep telefonlarından okuyor . Neyse ki, kurulumu ve kullanımı kolay birçok duyarlı WordPress teması vardır.

İyi tasarlanmış bir blog oluşturmak için sıkı bir grafik tasarımcı olmanıza gerek yok. Sadece okuyucunuzun yolun her adımında yaşayacağı deneyimi düşünün.

Mobil kullanıma hazır

Bölüm 2: Gerçek Anlaşma Olun

İnsanlar başka her yerde buldukları şeyleri okumak için bloglara gitmezler. Yeniden düzenlenmiş içerikle hiçbir blog ayakta kalamaz. Yeni bir şey sağlamanız gerekiyor ve bunu yapmanın en iyi yolu kendiniz olmaktır!

Kişisel Ol

Ne hakkında konuşuyorsan kendi yorumunu yap. Hakkında çok şey bilmediğiniz bir konu hakkında blog yazmamalısınız. Kendi benzersiz deneyimlerinizi ve fikirlerinizi masaya getirebilmelisiniz.

Elbette bu, daha fazlasını öğrenmeye hazır olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Gerçekten de, bu kavrayışları izleyicilerinizle paylaşabilmek için, elinizden geldiğince her şeyi öğrenmelisiniz! Meraklı olun ve okuyucularınıza aşırı değer katmak için bu merakı kullanın.

kişisel ol

Unutmayın, bilgi aynı şey değildir, içgörüdür. Web bilgi dolu. Okuyucularınız her yerden bilgi alabilir. Alamadıkları şey, deneyiminizin masaya getirdiği içgörüdür. Senin bulunduğun yerde bulunmadılar, senin yürüdüğün yerde yürümediler, senin gördüklerini görmediler ya da senin yaptıklarını yapmadılar. Başarılı bir blog sahibi olmak için kendi sesinize ve kendinizi bir konuya kaptırırken edindiğiniz deneyimlere güvenmelisiniz.

Bu, her şeyin seninle ilgili olması gerektiği anlamına gelmez. Pek çok harika blog yazarı, tıpkı bir derginin yapacağı gibi, yine harika makaleler oluşturmak için diğer insanlarla röportaj yapar. Böyle bir durumda, okuyuculara konunun benzersiz kavrayışlarından faydalanmış olursunuz.

Bazı blog yazarları, boğulduklarında hayalet yazarları işe  alır. Bunda yanlış bir şey yok, ancak hayalet yazarın ya bir uzman arkadaş olduğundan emin olun ya da hayalet yazarla telefonda biraz zaman geçirerek blog yazacağı bazı konuları ve konuları tartışın.

Aksi takdirde, yazar düz içerik üretecektir. Yararlı olabilir, teknik olarak benzersiz olabilir, ancak kıvılcım – sizin kıvılcımınız – eksik olacaktır. Okuyucular, bir şeyin neden yanlış göründüğünü bilinçli olarak fark etmeseler bile fark edeceklerdir.

Hayalet Yazıcı

Dürüst ol

Çevrimiçi çalışmak, size olmak istediğiniz kişi olma ve kendinizi istediğiniz şekilde sunma gücü verir. Bu yüzden insanlar internette iddiaları okuduklarında doğal olarak biraz şüpheci oluyorlar.

Otantik değilseniz biraz trafik alabilirsiniz, ancak asla bir takipçi elde edemezsiniz. İnsanlar sadece söyleyebilir. Bütünlük önemlidir.  İşinize güvenen insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmak istiyorsunuz  .

Hatalarınızı kabul ederek başlayabilirsiniz. Örneğin, bir gönderi yayına girdikten sonra yanlış bilgi yayınladığınızı fark ederseniz, okuyucularınıza haber verdiğinizden emin olun. Sadece örtmeyin veya gönderiyi silmeyin. Güncelleyin ve bir hata yaptığınızı açıkça belirtin. Okuyucularınız, açık sözlülüğünüze ve yazdıklarınızın sorumluluğunu alma istekliliğinize saygı duyacaktır.

İşte başka bir örnek. Diyelim ki ürün incelemeleri yazıyorsunuz. Ücretsiz bir numune alacak kadar şanslı olduğunuz için bir ürünü sevdiğinizi söylemek zorunda hissetmenize gerek yok. İncelemelerinizin dürüst olduğundan emin olun ve marka için yapıcı eleştirilerde bulunun. Kendiniz asla satın almayacağınız bir ürünü satın almak için okuyucularınızı göndermeyin.

Ürün incelemesi

Dürüstlüğe sarılmış yasal yükümlülükler bile var. Örneğin, blogunuzda herhangi bir bağlı kuruluş pazarlaması yapıyorsanız , yani birisi incelediğiniz, reklamını yaptığınız veya hakkında konuştuğunuz bir ürünü her satın aldığında komisyon alıyorsanız,  FCC bu ilişkiyi ifşa etmenizi zorunlu kılar .

Unutmayın: Gerçeği söylemekle gerçeği gizlemek arasında bir seçim yapmanız gerekirse, her zaman olabildiğince açık, açık ve dürüst olun.

Okuyucularınıza Elinizden Gelenin En İyisini Verin

Harika bir blog oluşturmak için bir sonraki Hemingway olmanıza gerek yok. Yine de, her zaman profesyonellik için çabalamalısınız. Şunlar gibi sorunları kontrol edin:

  • Dilbilgisi ve imla. Gönderileriniz cahilce geliyorsa, okuyucuların sizi güvenilir bir profesyonel olarak algılaması zordur.
  • Okunabilirlik Makaleniz düzenli, okunması kolay ve ilginç mi? Metni bölmek için başlıklar ve alt başlıklar kullandınız mı?
  • Bağlantılar. Onlara kötü bağlantılar veya çalışmayan bağlantılar verdiğinizde okuyucular hayal kırıklığına uğrar.
  • Görüntüler. Kırık resimleriniz veya yanlış hizalanmış resimleriniz mi var? “Yayınla”ya basmadan önce bu sorunları çözmek için zaman ayırın.
Gramer kontrolü

İki kere ölç, bir kere kes. Tüm parçayı düzeltin . Dilbilgisini kontrol etmek için gerekirse Microsoft Word aracılığıyla çalıştırın.  Bu alandaki becerilerinizden emin değilseniz www.freegrammarcheck.com’u da kullanabilirsiniz  . Veya Grammarly gibi ücretsiz bir dilbilgisi denetimi uzantısı  kullanın.

Gönderiyi yüksek sesle okuyun ve kulağa nasıl geldiğini görün. Tüm hayatınızı bir blog yazısı için ıstırap çekerek geçirmenize gerek yok, ancak cilalı olduğundan emin olmalısınız. Bir şaheser olmak zorunda değil, ama bugünün en iyi eseri olmalı.

Bu diğer kılavuzda, başlamanıza yardımcı olabilecek en iyi ücretsiz ve premium araçları bir araya getirdik:  Serbest Çalışanların Bir İşletmeyi Ölçeklendirmesi İçin En İyi 52 Araç .

3. Bölüm: Unutmayın, Bir Topluluğun Parçasısınız

Bir topluluk oluşturma yeteneği, çoğu blogu sıradan web sitelerinden ayıran şeydir. Okuyucularla iletişim kurma gücüne sahip olmak paha biçilmezdir – ancak bunu doğru bir şekilde yaparsanız. Ek olarak, daha büyük blog topluluğuyla ağ oluşturma konusunda iyi bir iş çıkarırsanız, blogunuz daha güçlü ve çok daha başarılı olacaktır.

Okuyucularla İletişim Kurun – Doğru Yol

Tüm yorumları derhal yanıtlayın. Önemsediğini gösterir! Yorumlar siz ve okuyucularınız arasındaki bağlantıdır ve onlar altın değerindedir. Ne de olsa canlı bir topluluğun varlığı, başarılı bir blogun en gerçek ölçüsüdür. İşte okuyucularınızla sohbet başlatmanıza yardımcı olacak en iyi yorum sistemleri hakkında bir rehber.

İlişki kurmak, okuyucuları blogunuza tekrar tekrar gelmeye teşvik etmenin en kesin yoludur. İnsanları içeriğinizi paylaşmaya ikna etmenin tek yolu budur. Ayrıca insanların, sadece onlarla konuşmak için değil, onlarla etkileşim kurmak için orada olduğunuzu bilmelerini sağlar.

Yararlı yorumlar

Yorum yapan kişi yararlı, derinlemesine bir yanıt bıraktıysa, sohbete devam etmek için zaman ayırın. Yorum kısaysa, uğrama nezaketini gösterdikleri ve orada olduklarını size bildirdikleri için onlara teşekkür edebilirsiniz.

Okuyucularınızdan bazıları yorum sistemini kullanmayacak. Bunun yerine iletişim formunuz veya e-posta yoluyla size ulaşacaklar. Onlara olabildiğince çabuk cevap verdiğinizden emin olun. Kim bilir? Soruları veya endişeleri, yaratıcılığınızı harekete geçirebilir ve size olağanüstü yeni bir blog gönderisi için bazı harika fikirler verebilir.

Kritik Yorumlara Yanıt Verme

Tabii ki, tüm yorumlarınız olumlu olmayacak. Troller her zaman vardır ve bazıları insanlara zorluk çıkarmaktan hoşlanır. Ayrıca bazı meşru yapıcı eleştirileri olan insanlar da olacak.

Yorum Trolü

Derin bir nefes alırsan ve en başından biraz eleştiri alacağını kabul edersen daha kolay olur. Firstsiteguide.com’da olumsuz yorumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinize dair harika bir makale  var . Kendinizi şimdi bir strateji ile silahlandırın, böylece daha sonra gafil avlanmazsınız.

Bu arada, birçok blogcu   , okuyucularla iletişim halinde kalmak için bir posta listesi oluşturmayı tercih ediyor. Okuyucularınıza spam göndermediğinizden emin olun . Bunu yaparsanız güvenlerini kaybedersiniz, abonelikten çıkarlar ve blogunuzun itibarı kötüleşir. Posta listesini kullanmanın en kolay yolu, okuyucuları yeni blog gönderilerinin varlığı konusunda uyarmaktır. Çeşitli WordPress eklentileri, her gönderdiğinizde tam da bunu zahmetsizce yapmanıza izin verir.

Sohbeti Teşvik Edin

Blogunuzda yorumları teşvik etmenin iki yolu vardır. Birincisi, okuyucuları sizinle sohbet etmeye davet eden gönderiler yazmaktır. Şunun gibi satırlar ekleyebilirsiniz:

 • “Bunu hiç yaşadın mı?”
 • “Bunun hakkında ne düşünüyorsun?”
 • “Bu senin için nasıl oldu?”

Biraz tartışmalı olan yazılar da yazabilirsiniz. Örneğin, nişinizde belirli hedeflere en iyi nasıl ulaşılacağına dair tartışmalar varsa, o zaman hemen devam edin ve bir tavır alın. Elbette bunu saygılı ve profesyonel bir şekilde yapın; küfür kullanmamaya çalışın ve sizinle aynı fikirde olmayan insanlara hakaret etmeyin.

Bunun yerine, neden böyle düşündüğünüzü desteklemek için her bir noktanızı kanıt veya argümanlarla destekleyin. İnsanlar destek ya da muhalefet olarak devreye girmek isteyeceklerdir. Muhalefeti hoş karşılayın; bu, canlı ve değerli bir sohbet ortamı yaratacaktır.

Diğer yol ise iyi bir blog yorum sistemi kurmaktır. İyi bir sistem:

 • Kullanıcıların başka bir hesap açmasını gerektirmez. Kullanıcıların yüzlerce hesabı vardır ve bunların çoğu kayıt olmaktan bıkmıştır.
 • Yorum yapmayı ve yeni yorumlar gönderildiğinde bildirim almayı kolaylaştırır.
 • Yorum moderasyonuna izin verir. Her zaman tacizde bulunan veya kontrolden çıkan bir kullanıcıyı kaldırma yetkisine sahip olmak istersiniz.
 • Blogunuza akan trafik miktarını artırmaya yardımcı olduğu için sosyal medya entegrasyonu zarar vermez.

Çeşitli blog yorum sistemleri için kapsamlı bir kılavuz  yazdık . Bir göz atın — blogunuz için hangisinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Paylaşın ve Aynı Şekilde Paylaşın – Paylaştığınız İçin Teşekkür Edin

Okuyucular olmadan bir blog bir hiçtir. Bu okuyuculardan bazılarını organik arama trafiği yoluyla elde edeceksiniz , ancak onları yalnızca organik arama yoluyla elde etmek gerçekten zor. Çoğu zaman, en iyi ve en tutkulu okuyucularınız, birisi gönderilerinizi kendi sosyal kanallarında veya kendi bloglarında paylaştıktan sonra sizi bulacaktır.

İlk adım, birisinin içeriğinizi başkalarıyla ne zaman paylaştığını belirlemektir. İki yol var.

İlk yol, yorumlardaki “pingback’leri” izlemektir. Birisi içeriğinize her bağlantı verdiğinde bir “geri ping” görünür. Bağlantının nerede göründüğü hakkında bilgi alacaksınız. Söz konusu blog yazarına kadar takip edin. Yönlendiren blog gönderisine bir teşekkürle yorum yapabilirsiniz. Paylaşımdan bir sonraki blog gönderinizde de bahsedebilirsiniz.

Sosyal içerik paylaşın

Sosyal medyayı izlemek diğer yoldur. Çoğu zaman, paylaşım yapan kişi kullanıcı adınızdan bahsetmek veya etiketlemek için zaman ayırır. Bu, sosyal kanallarınızda görünecek ve bunu bir teşekkür ile ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Her paylaşımı bu şekilde bulamazsınız, ancak büyük bir yüzdesini bulacaksınız. Bulduğunuz paylaşımlar için herkese teşekkür etmek çok önemlidir. Okuyucular, bunu yaptığınızda umursadığınızı görüyor.

 Web’i ve sosyal web’i izlemek için Mention gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz  . Kinsta’da  günlük  olarak kullanıyoruz ve onu seviyoruz.

Takdirinizi göstermeniz, onları gelecekte içeriğinizi tekrar paylaşmaya daha istekli hale getirir. Ayrıca araştırmalar, şükran duygusunun sadece sosyal bir nezaketten ya da yardımcının kendini iyi hissetmesini sağlamanın bir yolundan daha fazlası olduğunu göstermiştir. Başkalarına yardımlarının gerçekten takdir edildiğine dair güvence verir ve daha fazla “sosyal yanlısı” veya yardımcı davranışı teşvik eder. Ayrıca, bunu yaparken de kendinizi iyi hissedeceksiniz!

Tabii ki, insanların içeriğinizi ilk etapta paylaşmasını sağlayamıyorsanız bunların hiçbiri önemli değil.

Açıkçası, yalnızca içeriğiniz harikaysa ilk etapta paylaşım alacaksınız. Bu, her gün gönderilerinize elinizden gelenin en iyisini vermek için başka bir harika neden. Elbette zamanla gelişeceksiniz, ancak her gönderi için elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, zaman içinde ilgi çekici, paylaşılabilir gönderiler oluşturma olasılığınız daha yüksektir.

içerik paylaş

Ancak bu belirsizdir – “iyi” içerik özneldir. Hisse almak için daha somut bir yola ihtiyacınız var ve neyse ki somut yöntem aynı zamanda daha kolay bir yöntem.

Karşılıklılık denir. İnsanların içeriğinizi paylaşmasını istiyorsanız, o zaman diğer insanların içeriğine ulaşmalı ve paylaşmalısınız. Gerçekten bu kadar basit. Nişinizdeki diğer blogcuları bulun. Bunlar sizin insanlarınız – bu sizin topluluğunuz. Sohbetlerine katılın. Başkalarının ne söylediğine dikkat et. Riff. Kibarca tartışın. Ve her şeyden önce, her ilham kaynağını birbirine bağlayın. Alanınızdaki diğer etkileyicilerin dikkatini çekmenin en hızlı yolu.

Harika Bir Konuk Olun

Başka bir blog yazarının web sitesini ziyaret etmek, bir arkadaşınızın evini ziyaret etmek gibidir. Konuk olarak hareket etmek için iki fırsatınız olabilir: kahve içmek gibi bir yorum yapmak ve resmi bir akşam yemeği partisine katılmak gibi bir şey olan konuk kaydı yapmak.

Önce kahve içmeye gitmekten bahsedelim. Spam yapmaktan, yani yalnızca sitenizin reklamını yapmak için diğer kişilerin blog gönderilerine yorum yapmaktan kaçınmak istiyorsunuz. Bu, blogunuzu tanıtmanın yanlış bir yoludur. Unutmayın, diğer kişilerin siteleri blogunuz için reklam panoları değildir.

spam olarak işaretle

Alakalı olduğunda insanları yönlendirmeniz kesinlikle iyidir, ancak yorumunuzun kendi başına durduğundan emin olmanız gerekir. Her zaman gönderiye veya konuya değer katmaya çalışın. Sohbete devam etmeyi birinci önceliğiniz yapın. Ve annenin her zaman öğrettiği gibi – söyleyecek güzel bir şeyin yoksa, hiçbir şey söyleme.

Aynı fikirde değilseniz ve şiddetle karşı çıkıyorsanız, dilinizi tutmak (klavyenizi tutmak) en iyi eylem şeklidir. Saldırgan olmak istemeseniz bile bunu yapın. Çevrimiçi olarak kelimeler yayınladığınızda, insanların gerçekte ne demek istediğinizi yanlış anlama potansiyeli her zaman vardır. Kendi bloğunuza “eve” döndüğünüzde, güçlü bir şekilde sahip olduğunuz inançlarınızı her zaman tartışabilirsiniz.

Bölüm 4: Konuk Blog Yazma için Yaratıcı Olun

Misafir bloglama, takipçi kazanmanın en hızlı yollarından biridir.

Yalnızca yüksek kaliteli, alakalı sitelerde gönderi yayınladığınızdan emin olun. Alaka düzeyi yüksek bir sitede göze çarpan bir gönderi, blog kariyeriniz için alakasız sitelerdeki 100 düşük kaliteli gönderiden daha fazlasını yapacaktır. Çabanızı, zamanınızı ve yaratıcılığınızı akıllıca kullanın. Bloga nasıl misafir olunacağına dair daha fazla ipucu için   Brian Dean tarafından yayınlanan bu kılavuzu okuyun .

Uzanırken Kalabalığın Önüne Çıkın

Bize ulaşmadan önce, sitenin konuk bloglama yönergelerini okuduğunuzdan emin olmak istersiniz. Site konuk gönderilerini kabul ederse, ev sahibi blog yazarı genellikle bu yönergeleri oldukça açık ve öz bir şekilde yayınlar. Kendini aptal yerine koymak istemezsin. Bir site sahibi, yönergeleri okumak için zaman ayırmadığınızı görürse, zaten kaybetmişsiniz demektir.

Kalabalıktan sıyrılmak için uzanırken yaratıcı olmak önemlidir . Birçok popüler site, her hafta yüzlerce hatta binlerce konuk gönderi isteği alır. Bu aynı zamanda muhtemelen birkaç e-posta göndermeniz gerekeceği anlamına gelir.

Konu konuk bloglama erişimine geldiğinde, kalabalığın arasından sıyrılmak için yaratıcı olmalısınız. 🥊TWEETLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Kinsta’da aldığımız bir takip e-postasının Sleeknote ekibinden harika bir örneğini burada bulabilirsiniz. İlk e-postayı kaçırırken, devamı dikkatimizi çekti.

Konuk bloglama sosyal yardım örneği 1

Üçüncü ve son takipleri de aynı derecede yaratıcıydı (aşağıda görüldüğü gibi). Sözlerinde zeki olmanın yanı sıra , dikkatinizi çekmek için e-postalarında animasyonlu GIF’ler de kullandılar . Aldığımız tüm konuk blog istekleri arasında bu, kalabalığın arasından sıyrılmanın harika bir yolunun en iyi örneklerinden biri.

Konuk bloglama sosyal yardım örneği 2

Blogunuzdaki içeriğin çoğu %100 orijinal olsa bile telif hakkı sorunlarıyla karşılaşmak kolaydır. Kaynakları uygun şekilde ilişkilendirmek ve görüntüleri kullanmak, blog yazarlarının karşılaştığı en yaygın sorunlardır.

Bazen kendi blogunuzdaki bir kaynaktan alıntı yapmak isteyebilirsiniz (sonuçta bu, içerik paylaşmanın büyük bir parçasıdır). Her kaynağı bir bağlantıyla ilişkilendirdiğinizden emin olun. Telif hakkı yasalarına uymanızı sağlar. Ayrıca, yukarıda belirtilen karşılıklılığın faydalarından yararlanmanıza da yardımcı olacaktır.

Ancak kaynak olarak hangi siteleri seçtiğinize dikkat edin. Düşük kaliteli sitelere bağlantı vermeyin. Bu bağlantılar, istediğiniz son şey olan sitenizle ilişkilendirilir. Yüksek kaliteli bir site olmak istiyorsanız, yüksek kaliteli sitelerle ilişki kurun.

telif hakkı

Çalışmanın sadece bir kısmını kullansanız ve doğru bir şekilde alıntı yapsanız bile, telif hakkıyla korunan bir resim, blog yazısı veya diğer yaratıcı çalışmaları, onu oluşturan kişinin yazılı izni olmadan asla ticari amaçlarla kullanamazsınız. Aksi takdirde, yalnızca bir DMCA isteğinde bulunurlar ve sizden içeriği kaldırmanızı isterler. Çalışmanın herhangi bir bölümünü içeren tişört, baskı, e-kitap veya diğer yayınları satmak, yayınlamadan önce parçayı değiştirseniz bile telif hakkı ihlali olarak kabul edilir.

Şüpheye düştüğünüzde, yazara veya sanatçıya çalışmalarını kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Pek çok içerik oluşturucu, doğru atıfla yeniden gönderilere izin vermekten memnuniyet duyar. Bazıları çalışmalarını yayınlarınızda kullanmanıza bile izin verebilir. Önce sorulmaması, blog yazarları arasında kötü bir itibara ve hatta yasal işlemlere yol açabilir.

Bazı yaratıcılar, çalışmalarını geleneksel telif haklarına göre daha geniş bir kullanım yelpazesine izin veren Creative Commons lisansları altında yayınlamaya başladılar  . Ancak, özellikle bu şekilde listelendiğini görmediğiniz sürece, bir çalışmanın Creative Commons olduğunu varsaymamalısınız. Farklı lisans türlerini araştırın ve gerektiğinde uygun lisansı kullandığınızdan emin olun. Bu yazıda size telifsiz görselleri bulabileceğiniz en iyi yerleri gösteriyoruz !

Görüntüler, kelimeler kadar kopya korumalıdır. İnternette dolaşıp kendi kullanımınız için fotoğraf ve resimler kaldıramazsınız! Google Görseller kullanmaya dikkat edin.

Görüntü lisansları çok karmaşık olabilir. Beladan uzak durmanın en kolay yolu, Adobe Stock, StockPhotoSecrets, Dreamstime veya Photodune gibi sitelerden bir stok fotoğraf hesabı satın almaktır. Görüntü satın almak için kredi satın alabilir ve bunları kullanmak için lisans alabilirsiniz. Ticari lisansların daha pahalıya mal olduğunu unutmayın.

Kamu malı olan resimler var, ancak belirli resimleri bu şekilde bulmak zor olabilir ve sonuçta kamu malı olmayan bir resmi seçme riskiniz vardır. Elbette bu sitelerle uğraşmak istemiyorsanız her zaman kendi fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

Telif ücretsiz resimler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir