Whmde kurulum satın alındığında ilk kurulum panel ayarları nasıl yapılır

|

whmde kök kullanıcı olarak oturum açtıktan sonra panelde göreceğiniz ilk şey burada gösterilen İlk Kurulum ekranı olmalıdır.

Oturum açtığınızda gördüğünüz bu değilse, birisi İlk Kurulum işlemini zaten tamamlamıştır. Sonraki öğreticiye atlayın.

Burada bir hata yaparsanız, daha sonra WHM’de düzeltilemeyecek hiçbir şey olmadığını unutmayın. Kendinizi daha sonra biraz çalışmaktan kurtarmak için mümkün olduğunda doğru bilgileri girmeye çalışın.

1) Lisans sözleşmesini okuyun, ardından aşağı kaydırın. Buradan Kabul Ediyorum’u tıklamak isteyeceksiniz 2. Adıma Git

2) Öncelikle istediğiniz tüm iletişim bilgilerini doldurun. Bu sunucuyla ilgili bir sorun ortaya çıkarsa, bu bilgiler kullanılarak sizinle iletişime geçilecektir.

En az bir e-posta adresi girmelisiniz. Bu sunucuda barındırmak istediğiniz bir e-posta adresini kullanmamak genellikle en iyisidir.

Ayrıca sunucunun problem durumunda bağlantı kurması için bir cep telefonu veya çağrı cihazı e-posta adresi, bir AIM Adı veya bir ICQ Numarası da sağlayabilirsiniz. Bu dizinin ortalarına doğru, bu adreslerin her birinde almak istediğiniz bildirim türlerini nasıl yapılandıracağınızı göreceksiniz.

3) Aşağı kaydırın ve sunucunun ana bilgisayar adının doğru olduğundan emin olun. Aşağıda açıklandığı gibi doğru biçimde olmalıdır.

4) Ardından, en az iki geçerli DNS çözümleyicisinin belirtildiğini doğrulamanız gerekir. Yanlış veya güvenilir olmayan çözümleyiciler kullanmanın sunucunuzun performansını ciddi şekilde düşüreceği konusunda uyarınız. Hangi IP adreslerini kullanacağınızdan emin değilseniz destekle iletişime geçin.

 

5) Aşağı kaydırın, doğru ethernet cihazı zaten seçilmiş olmalıdır. Bunun böyle olmadığını biliyorsanız, menüden farklı bir tane seçin. Bittiğinde, Kaydet’i tıklayın ve Adım 3’e gidin . Ayarların kaydedilmesi biraz zaman alacaktır.

Ek IP adreslerinin nasıl ayarlanacağını daha sonra göstereceğiz, ancak isterseniz şimdi biraz ekleyebilirsiniz. Ana IP adresi zaten yapılandırılmış ve gerekli olan tek şey bu. Henüz almadıysanız, barındırma sağlayıcınızdan ekstra IP alabilirsiniz. Sunucumuzun ek IP’leri, sunucuyu aldığımızda bizim için zaten ayarlanmıştı ve sizinki de ayarlanmış olabilir. WHM, SSH veya adanmış sunucular için çalışan başka bir yöntem kullanarak bir VDS’ye IP adresleri ekleyemeyeceğinizi unutmayın. Bu, ana sunucunun kontrol panelinden yapılmalıdır.

5) Ek IP adresi eklemeyecekseniz Bu Adımı Atla’yı tıklayın

Bu sayfada açıklandığı gibi, bir ad sunucusu, alan adlarınızın ve bunlara karşılık gelen IP adreslerinin bir listesini tutan bir programdır. Ad sunucuları olmadan, ziyaretçiler sunucunuzda barındırılan etki alanlarını bulamaz. Birkaç cPanel sunucunuz varsa, kesinti riskini en aza indirmek için DNS kayıtlarını hepsinde paylaşmak en iyisidir. Çok sayıda web sitesine sahip ana bilgisayarlar, yalnızca ad sunucusu olarak işlev gören sunucular bile kuracaktır.

Harici ad sunucuları kullanmaya karar verirseniz, DNS Kümeleme kurmadığınız sürece WHM sunucunuzun içerdikleri DNS kayıtları üzerinde herhangi bir denetimi olmayacaktır. Bu yapılmadığı sürece bu sunucuda oluşturulan hesaplar çalışmayacaktır. DNS Kümelemeyi ayarlamayla ilgili ayrıntılar için, bu dizideki öğreticiyi izleyin.

6) İlk olarak, varsa bu sunucuda hangi ad sunucusu programını kullanmak istediğinizi seçin. Çoğu durumda, BIND’i ad sunucusu olarak bırakmak isteyeceksiniz.

Ad sunucularını kurmak için her biri için bir IP adresine ihtiyacınız olacak. Ayrıca her biri için bir ana bilgisayar adı seçmeniz ve her ikisini de alanınızın kayıt kuruluşunda belirtmeniz gerekir. Ad sunucuları için normal alt alanlar yerine barındırıcılar oluşturduğunuzdan emin olun.

7) Ana alan adının doğru ad sunucularını kullanacak şekilde ayarlandığından emin olun. Bizim için NS1 ve NS2.demo1234.com, etki alanı için ad sunucularının yanı sıra etki alanımızdaki ana bilgisayarlar olmalıdır. Her şeyi hallettikten sonra, ad sunucularınızın ana bilgisayar adlarını buraya girin. Ardından aşağı kaydırın.

8) Burada listelenen tüm IP adreslerinin doğru olduğunu doğrulayın. Ardından, önceden oluşturulmadıklarını varsayarak tüm ad sunucuları ve ana bilgisayar adı için “A Girişleri” eklemek üzere her bir onay kutusunu tıklayın. Bittiğinde, Kaydet ve 5. Adıma Git

9) Her şeyin kaydedilmesini bekleyin.

10) Burada listelenen tüm varsayılan hizmetler çoğu sunucu için uygundur. Ancak, FTP sunucusunu ve gelen posta sunucusunu değiştirme seçeneğiniz vardır. Hizmetler arasında gezinin ve isterseniz değiştirin veya yukarıdaki Bu Adımı Atla tıklayın.

11) Muhtemelen aşağıdaki kutuyu işaretli bırakmalısınız. cPHulk da açık kalmalıdır, ancak bunu yapmak istemediğiniz sürece yapılandırmanız gerekmez. Kötü niyetli kişiler tarafından bilgisayar korsanlığı girişimlerinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

12) Bittiğinde Kaydet ve 6. Adıma Git’i tıklayın.

 

13) Ayarların kaydedilmesini bekleyin.

14) Şimdi, son adım için. Disk kotaları, sabit disk kullanımını kullanıcı bazında takip etmenize ve her hesaba verdiğiniz alan sınırlarını zorlamanıza yardımcı olur. Bazı ana bilgisayarlar müşterilerin sabit disk alanının sınırsız olduğunu düşünmelerini isterken, küçük ana bilgisayarlar genellikle yüzlerce terabayt alana sahip değildir ve katı sınırlar uygulamak zorundadır. Bunu kesinlikle açık bırakmak isteyeceksiniz. Çoğu sanal ayrılmış sunucu ve bazı ayrılmış sunucular, WHM’de kurulmadan önce işletim sistemi düzeyinde etkinleştirilen kotalara ihtiyaç duyacaktır. Sabit sürücü kotalarıyla ilgili sorunlar fark ederseniz yardım için destekle iletişime geçin. WHM’ye devam etmek için Kurulum Sihirbazını Bitir’i tıklayın.

İlk kurulum şimdi tamamlandı. Daha önce girdiğiniz her şey, gerekirse burada listelenen çeşitli sayfalar kullanılarak değiştirilebilir.

 

Kısa bir süre sonra, ana bilgisayar adınızın bir A Girişi olmadığını söyleyen bir açılış penceresini görüntüleyin . Yeni bir tane eklediğimiz için, bu muhtemelen reklam sunucularımızla ilgili bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu açılır pencereyi görürseniz, dizide daha sonra gösterildiği gibi sizi değerlendirmeniz muhtemeldir.

Bu eğitimin sonu. Artık WHM’de İlk Kurulum sürecini nasıl tamamlayacağınızı biliyorsunuz.

WHM’nin nasıl kurulacağı ve kullanılacağı hakkında daha fazla ayrıntı için bu dizideki ve sonraki üç öğreticiyi izlemeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir