WordPress kullanılmayan eklentinin tüm izlerini kaldırmak

|

Bir WordPress Eklentisinin Tüm İzleri Nasıl Kaldırılır

 

 

 

Deposunda bulunan 50.000’den fazla eklentiyle, WordPress eklentilerinin herhangi bir WordPress sitesi için önemli bir unsur olduğu açıktır. Muhtemelen birçoğunu test ettiniz ve sorunları çözmek veya görevleri tamamlamak için kullanmaya çalıştınız. Artık kullanmak istemediğinize veya beklediğiniz gibi çalışmadığına karar verirseniz, devre dışı bırakır ve ardından WP kontrol panelinizden silersiniz.

Ancak bu, bir WP eklentisinin tüm izlerini kaldırmaz ve WP veritabanınızdaki satırları ve tabloları geride bırakır.

Veri depolama olasılığı en yüksek olan eklentiler arasında form, önbelleğe alma, güvenlik ve SEO eklentileri bulunur . Devam etmeden önce, bir şeyler ters giderse diye web sitenizi yedeklediğinizden emin olun.

Zamanla, bu eklenti izleri disk alanı kaplayacak ve sitenizin performansını etkileyecektir. Bu makale, bir WP eklentisini tüm ilişkili dosyalarla birlikte nasıl kaldıracağınızı gösterecektir.

Panodan WordPress Eklentisini Kaldırma

 • WP panonuza giriş yapın ve Yüklü Eklentiler’e gidin .
 • Eklentinin altındaki   Devre Dışı Bırak’a tıklayın .
 • Sonra Sil’i tıklayın .

Eklentiyi FTP Yoluyla Sil

 • Eklentiler FTP aracılığıyla da kaldırılabilir. FileZilla, WinSCP veya Ücretsiz FTP gibi bir FTP istemcisine bağlanın. /wp-content/ klasörüne gidin .
 • Kaldırmak istediğiniz eklentiyi bulun ve klasörünü kaldırarak sunucunuzdan silin.

Kalan Dosyaları Kaldırmak için FTP Kullanın

WP, ilgili eklenti dosyalarını benzersiz klasörlerde tutar. Bu dosyaları FileZilla gibi bir FTP istemcisi ile kaldırabilirsiniz .

 • FTP yoluyla giriş yapın ve şu yolu izleyerek eklentiler klasörüne gidin: her bir eklentinin klasörlerini görmek için public_html > wp-contents > plugins .
 • Eklentinin adını dizinde tanımıyorsanız, doğru eklentiyi sildiğinizi doğrulamak için WP panonuzdaki eklentiler sekmesine geri dönün.
 • Eklentinin adını sağ tıklayın ve Sil’i tıklayın.

Artık Tabloları Veritabanınızdan Kaldırma

Birçok WP eklentisi kendi tablolarını oluşturur ve bu bilgileri veritabanınıza ekler. Bir eklentiyi kaldırdığınızda bu tabloların bazıları veya tümü genellikle geride kalır ve yetim olarak adlandırılır.

Bu tabloları kaldırmak için iki yöntem vardır. En kolayı bir eklenti kullanmaktır.

WP-Optimize’ı kullanın

WP-Optimize kullanılmayan verileri temizleyecek ve veritabanınızdan kaldıracaktır.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirerek başlayın.
WP kontrol panelinizde WP-Optimize sekmesini bulun ve açın.
Veritabanı tablolarını optimize et ayarını tıklayın.

 • Tüm optimizasyonları aynı anda çalıştırmak için, Optimizasyon’un solundaki kutuyu işaretleyerek tümünü seçin ve ardından seçilen tüm optimizasyonları çalıştır mavi düğmesini tıklayın.
  Veya her birini ayrı ayrı çalıştırmayı seçebilirsiniz. Hepsini bir kerede çalıştırmak daha az zaman alacaktır. İşlem tamamlandığında, Optimizasyon tamamlandı mesajını görürsünüz.

Artık Tabloları Manuel Olarak Silme

Veritabanlarını düzenleme konusunda deneyimli ve rahat değilseniz bu yöntemi denemeyin. Kaldırmakta olduğunuz eklentiyle ilgili olmayan tabloları silmek istemezsiniz.

 • Sahipsiz tabloları manuel olarak silmek için phpMyAdmin gibi bir araç kullanın. Çoğu barındırma kontrol paneli, bu araca erişmenizi sağlar.
 • phpMyAdmin’de, temizlemek istediğiniz veritabanını bulmak için üst kısımdaki arama işlevini kullanın.
 • Eklentinin adını içeren girişlerin adlarını arayın. Örneğin, Yoast SEO’yu kaldırmak istiyorsanız eklentinin dokümantasyonu, eklentiyle ilgili tüm girişleri bulmanız için arama sekmesine wpseo yazmanızı söyler.
 • Aramada çıkan tüm tabloları seçin ve Git’i tıklayın.

Eklenti İlişkili Dosyaları Kaldırmak için WP Eklentilerini Kullanın

Bazı ücretsiz ve premium WP eklentileri, veritabanınızı minimum çabayla temizleyecektir. Aşağıda bunlardan birkaçı var.

Eklentiler Çöp Toplayıcı

Eklentiler Çöp Toplayıcı, WP kontrol panelinizde göremediğiniz tabloları göstermek için WP veritabanınızı tarar ve kontrol eder.

 • Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.
 • Ayarları için Araçlar sekmesinin altına bakın.
 • WP olmayan tabloları ara seçeneğini seçin ve Tara’yı tıklayın.
 • Yukarıdaki ekran görüntüsündeki kırmızı renkli girişler, devre dışı bırakılan veya silinen eklentilere aittir. Bu tabloları kontrol edin ve silin.

WP-Optimize

WP-Optimize 600.000’den fazla aktif yüklemeye sahiptir ve WP veritabanı optimizasyon eklentilerinin en popülerlerinden biridir.

İstediğiniz seçenekleri temizlemek için Optimizasyon çalıştır’a tıklayın. Tablo bilgileri sekmesinde tablolara ve boyutlarına bakın. Optimizasyonları Ayarlar sekmesi altında da planlayabilirsiniz.

WP-Sweep

WP-Sweep, yetim eklenti verileri ve tabloları dahil olmak üzere veritabanınızdaki gereksiz verileri temizleyecek başka bir WP eklentisidir.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, Araçlar > Süpür’e giderek ayarlara erişin. Eklenti arayüzü, veritabanınızdaki gereksiz verileri gösterir.

Yorumlar, kullanıcılar, terimler, gönderiler, seçenekler ve optimizasyon tabloları için bölümler vardır. Veritabanınızı optimize etmek için girişin yanındaki Süpür’ü tıklayın.

WP-Sweep, veritabanınızı temizlemek için WP silme işlevlerini kullanır. Bu, sahipsiz verilerin geride kalmamasını sağlar.

Kullanılmayan Kısa Kodları Kaldır

WP, sayfalara ve gönderilere eklediğiniz kısa kodları kullanan birçok eklentiye sahiptir. Eklentiyi devre dışı bıraktığınızda, kısa kod kalır ve izleyicilere parantez içinde metin olarak gösterilir.

Seçeneklerden biri, kısayolu sitenizdeki her örnekten manuel olarak kaldırmaktır. Ancak bu uzun zaman alabilir. Zaman açısından daha verimli ve pratik olan diğer seçenekler aşağıda özetlenmiştir.

Kısa Kodu Gizle

Silinen bir eklentiden kalan bir kısa kodu gizlemek için, functions.php dosyanıza aşağıdakini ekleyin:

// Remove shortcode
add_shortcode( ‘name_of_shortcode’, ‘__return_false’ );

Use WP Plugin Remove Orphan Shortcodes

WP dosyalarını düzenleme konusunda rahat değilseniz, Remove Orphan Shortcodes eklentisini kullanın.

Bu eklenti, içeriğinizden daha önce eklentiler ve temalarla kullanılmış olan yetim (etkin olmayan) kısa kodları otomatik olarak gizler.

Eklentileri WP kontrol panelinizden kaldırmak basit ve kolaydır. Ancak, artık bildiğiniz gibi, eklentileri devre dışı bırakmak ve silmek her zaman bunlarla ilişkili tüm dosyaları ve WordPress veritabanlarını kaldırmaz.

Bir dahaki sefere bir WP eklentisini silmek istediğinizde, veritabanınızı istenmeyen dosyalardan kurtarmak ve hızlı ve temiz bir WP sitesi sağlamak için yukarıdaki adımları izleyin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir