WordPress medya dosyası video urlsi değiştirme düzenleme

|

Kitaplığınıza bir medya dosyası yüklediğinizde, WordPress otomatik olarak bunun için bir URL adresi oluşturur. Bu, bir sayfa oluşturduğunuzda veya sitenizde gönderi paylaştığınızda olduğu gibi. Dosya bağlantısı, domain-name.com/directory-path-of-the-picture/picture-file-name.jpg biçiminde olacaktır .

Rastgele adlara sahip dosyalar, ekran görüntüleri veya resim-1, video-2 gibi uygun olmayan URL’lere neden olur. Bu nedenle dosya URL’sini daha anlamlı ve SEO dostu olacak şekilde değiştirmelisiniz. Arama motorları dizini için URL’ye hedef anahtar kelimeler ekleyebilir ve medya dosyalarınızı daha iyi sıralayabilirsiniz.

Dosya bağlantılarını düzenlemenin bir başka nedeni de dosyalarınız için özel indirme bağlantıları oluşturmaktır. Orijinal dosya URL’sini koruyorsunuz ve kullanıcıların erişmesi için özel özel bağlantılar oluşturmak istiyorsunuz.

Bu makalede, WordPress medya dosyası URL’lerinin nasıl düzenleneceğine ilişkin ayrıntılı kılavuzlarda size yol göstereceğiz.

Başlayalım!

WordPress Medya Dosyası URL’sini Manuel Olarak Düzenleyin

Bu basit yöntem, dosyanın Medya Kitaplığı’ndaki ek sayfasına gitmenize ve bilgi parçasını düzenlemenize olanak tanır.

 1. WordPress yönetici panonuza giriş yapın ve Medya Kitaplığı’na gidin
 2. İstediğiniz dosyanın üzerine gelin ve dosyanın ek sayfasını açmak için Düzenle’ye tıklayın.
  pda-edit-wordpress-dosyası
 3. Ekran Seçeneklerinde Slug’u kontrol edin . WordPress daha sonra sayfanın altında bir bilgi seçeneği gösterecektir.
  pda-ekran-seçenekleri-slug
 4. Slug seçeneğindeki dosya bağlantısını düzenleyin
  pda-slug-seçeneği
 5. Değişikliklerinizi kaydetmek için Güncelle düğmesine basın

Yeni dosya URL’si, sağ tarafınızdaki Dosya URL’si seçeneğinde görüntülenecektir.

pda-edit-wordpress-medya-dosya-url

Dikkat edilmesi gereken bir şey , dosya URL’lerinizi düzenledikten sonra yeniden yönlendirmeniz gerektiğidir. Eski bağlantılar yeniden yönlendirilmemişse ve web’de hala mevcutsa, ziyaretçiler bunlara tıklayıp 404 bulunamadı sayfasına gidebilir.

Bu sadece kullanıcıların göz atma deneyimini değil aynı zamanda sitenizin SEO performansını da etkiler. Google, çok fazla bozuk medya sayfası olan web sitelerine ceza verecektir.

PDA Gold ile Özel Özel İndirme Bağlantıları Nasıl Oluşturulur

PDA Gold eklentisi, her türden WordPress medya dosyanızı korumanıza yardımcı olur. Yalnızca birkaç tıklamayla sınırsız görüntü, video, ses veya bir PDF e-kitabı güvence altına alabilirsiniz.

Korunduktan sonra, dosyalarınızın orijinal URL’leri korumalı hale gelir. Varsayılan olarak yöneticiler dışında, yetkisiz kullanıcılar dosyanıza erişmeye çalıştıklarında 404 bulunamadı sayfasına yönlendirilir.

Diğer kullanıcılara erişim izni vermek için PDA Gold, “Özel İndirme Bağlantıları” oluşturmanıza olanak tanır. Korumalı dosyalarınıza yalnızca bu bağlantılara sahip olanlar erişebilir. Orijinal, korumalı ve özel indirme bağlantıları arasındaki farklar hakkında net bir fikir edinmek için bu belgeye başvurun .

Bağlantının sona erme tarihini zamana ve tıklamalara göre belirleyebilirsiniz. Belirli bir süre veya birkaç tıklamadan sonra, kullanıcılar artık resimlerinizi/videolarınızı açamaz veya indiremez.

Ayrıca, özel indirme bağlantılarınız için de roller belirlemeniz mümkündür. Başka bir deyişle, yalnızca doğru oturum açmış kullanıcılar dosyanızı görüntüleyebilir. Diğerleri, doğru indirme bağlantılarına sahip olmalarına rağmen bozuk bir sayfaya gidecektir.

Kutudan çıkar çıkmaz PDA Gold, bugünkü ana hedefimiz olan özel indirme bağlantılarınızı özelleştirmenize izin verir. Otomatik olarak yeni özel indirme bağlantıları oluşturduğunuzda, dosyadaki bilgiler garip ve hatırlaması zor görünüyor. Örneğin, allowdirectaccess.com/private/ 58575f26ae274 .

Neyse ki, kendi bağlantılarınızı özelleştirerek özel indirme bağlantılarınız üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Dosya adını, dosyanın amaçlarını veya diğer ilgili bilgileri dahil edebilirsiniz. Bunun iyi bir örneği, allowdirectaccess.com/private/ this-is-my-new-ebook . Aşağıdaki talimat, bunu başarmanıza yardımcı olacaktır.

Özel İndirme Bağlantılarını Değiştirin

İlk olarak, hem PDA hem de PDA Gold eklentilerini kurun ve etkinleştirin. Altın sürüm, ücretsiz olan olmadan düzgün çalışmaz. Bir eklentiyi nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız, Kurulum belgemize bakın .

Ardından, özel indirme bağlantısını korumak ve düzenlemek için ihtiyacınız olan dosyaları bulmak için Medya Kitaplığınıza gidin ve Dosya korumasını yapılandır → Bu dosyayı koru seçeneğine tıklayın .

pda-configure-dosya-koruma

Bundan sonra, Yeni bağlantıyı özelleştir düğmesine tıklamanız ve özel indirme URL’si bilginizi, indirme limitinizi ve indirme sürenizi doldurmanız gerekir.

pda-edit-wordpress-medya-dosya-url

Gönder’e basın ve bitirdiniz . Premium özel dosyalarınıza erişmek için müşterilere, müşterilere, üyelere veya abonelere bu bağlantıyı gönderebilirsiniz. Ayrıca, her dosyanın sınırsız özel indirme bağlantısı olabilir, böylece her kullanıcıya kendi süre sonu kurallarınızla farklı bir bağlantı verebilirsiniz.

WordPress Medya Dosyası URL’lerini Düzenlemeye Hazır mısınız?

Bir medya dosyasını WordPress’e yüklerken, dosya URL’nizin bilgisi dosya adıyla aynı olacaktır. Bu, dosya bağlantılarınız anlamsız olduğunda sitenizin SEO’sunu ve kullanıcı deneyimini etkileyecektir.

Artık WordPress medya dosyası URL’lerinizi düzenlemenin 2 yolunu biliyorsunuz. Orijinal dosya bağlantısını düzenlemek, doğrudan dosya eki sayfasında uygun maliyetlidir. Diğer yöntem, özel dosyalarınızı korumanıza ve PDA Gold eklentisinin yardımıyla onlar için özel indirme bağlantıları oluşturmanıza izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir