WordPress Web Sitenizde AMP Nasıl Kurulur

|

Bir WordPress AMP sayfasını nasıl kuracağınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Web sitesi yöneticileri, sitelerini mobil kullanıcılar için optimize etme girişiminde, yalnızca yanıtlardan çok soru bulmak için Google AMP’yi araştırır.

Dünyada AMP nedir? Web sitem için neden buna ihtiyacım var? AMP sayfaları istiyorsam, nasıl başlayabilirim?

Bu soruları ve daha fazlasını bu AMP kılavuzunda yanıtlayacağız.

İşte şunları ele alacağız:

Google AMP Nedir?

.

Google, ana odak noktası hız olan AMP’yi Ekim 2015’te piyasaya sürdü. Bu mantıklı çünkü insanların %53’ü , yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ediyor. Ve mobil kullanıcıların %73’ü çok yavaş bir web sitesini ziyaret ettiklerini söylüyor.

 

Ancak bu rakamlar kârınızı nasıl etkiler? AMP neden önemlidir?

 

AMP, şu istatistik nedeniyle önemlidir: Yükleme süresindeki bir saniyelik gecikme , dönüşümlerde %7’lik bir kayıpla sonuçlanabilir .

Bugün birçok işletme, muhtemelen sizin işletmenizde olduğu gibi, dönüşüm sağlamak için web sitelerine güveniyor. Böylece, hızlı bir yükleme süresinin neden şirketinizin büyümesini potansiyel olarak artırabileceğini veya engelleyebileceğini görebilirsiniz.

AMP’nin önemli olmasının bir başka nedeni de şudur: Bir arama motoru, sitenizin mobil kullanıcılar için yeterince hızlı yüklenmediğini görürse, Google sitenizi arama sonuçlarının en üstünde göstermez.

 

WordPress, Pinterest, LinkedIn ve Reddit dahil olmak üzere tanınmış şirketlerin birçoğunun sitelerinde AMP’yi uygulamalarının nedeni budur.

Bu yeniliğe ayak uydurarak, kendi temamız olan Astra , aslında AMP ile yerel uyumluluğa sahip çok az sayıda temadan biridir. Bu yılın başlarında duyuruldu, WordPress sitenizin tüm cihazlarda ve platformlarda hızla güncel olmasını sağlamak için attığımız en büyük adımlardan biri!

 

WordPress Web Sitesinde AMP Kullanmanın Artıları

 

Bir WordPress AMP sitesi kullanmak trafiğinize ve işinize nasıl fayda sağlayabilir? İşte AMP için optimizasyon yapmanın avantajları.

AMP Ücretsiz

AMP kullanıma sunulduğundan beri, herkes için kullanımı tamamen ücretsiz olmuştur. Google’ın web sitesi yöneticileri için sunduğu birçok ücretsiz araçtan biridir. Temel olarak Google, insanların hizmetlerini kullanırken daha iyi bir deneyim yaşamasını ister ve siteniz bu deneyimin bir parçasıdır. Öyleyse neden sitenizin kullanımını kolaylaştırmak için sizden ücret alasınız?

Arama Motoru Optimizasyonu Desteği

Google, kullanıcılara AMP’nin bir parçası olan siteleri göstermeyi tercih eder, bu nedenle sitenizde AMP sayfalarının olması, arama sonuçlarının ilk sayfasında görünme şansınızı artırır.

Ayrıca, AMP kullanmak, SEO söz konusu olduğunda önemli bir faktör olan sayfa hızınızı artırmanıza yardımcı olur. Siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, Google’ın sitenize arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama vermesi o kadar olasıdır.

Ayrıca, Google AMP, sitenizin mobil cihazlarda ekranın üst kısmındaki sonuçlardan daha yüksek bir önceliğe sahip olan Google Haberler bandında görünmesini sağlar.

AMP WordPress Web Siteleriyle Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

AMP kullanmak web sitenizi daha hızlı yüklemekle kalmaz, aynı zamanda site ziyaretçileri için daha uygundur. Hız, bir web sitesi için en önemli faktörlerden biridir . Yukarıda belirttiğimiz gibi, çoğu kişi yeterince hızlı yüklenmeyen bir web sitesinden ayrılır.

Bu nedenle, kullanıcılarınıza AMP ile daha iyi bir deneyim sunmak, daha az geri dönüş, daha mutlu müşteriler ve satışlarda olası bir artış görebileceğiniz anlamına gelir.

Geliştirilmiş Sunucu Performansı

AMP, sayfanızın onu yavaşlatan öğelerini ortadan kaldırdığı için gerekli bant genişliği azalır. Ve siteniz ne kadar az bant genişliği gerektirirse, sunucunuz o kadar iyi performans gösterebilir.

Büyük Çerçeveleri Önler

AMP’ye katılmak, sitelerin büyük Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) ve JavaScript (JS) çerçeveleri kullanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Reklam Seçenekleri

Siteniz AMP’deyse, sitenizi ziyaret eden mobil kullanıcılara özel olabilecek reklam seçenekleriniz vardır. Reklamlar, AMP sayfalarınızda normal sitenizdekinden farklı görünür; bu, mobil cihazlara özel reklamlar oluşturabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz anlamına gelir.

Otomatik Görüntü Optimizasyonu

Sitenizin bir AMP sürümünü oluşturduğunuzda, gerektiğinde resimlerin WebP formatına dönüştürülmesi de dahil olmak üzere tüm resimleriniz mobil kullanıcılar için optimize edilir. Böylece mobil ziyaretçilerinize yine de gözü yormayan bir blog gönderisi veya sayfası sunabilirsiniz.

Beklenenden Daha Kolay

AMP’yi WordPress sitenize uygulamak, bazı çok yararlı eklentiler sayesinde diğer birçok web sitesi oluşturma platformundan çok daha kolaydır (aşağıda daha fazlası).

Açık Kaynaklıdır

AMP açık kaynak olduğu için gelişmeye devam ediyor. Ayrıca, her şey halka açık olduğu için daha güvenlidir, bu da birisinin veya bir şeyin tüm sistemi bozma şansının daha az olduğu anlamına gelir.

Astra’nın , yerel olarak AMP’yi destekleyen varsayılan WordPress temaları dışında, aslında çok az temadan biri olduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse neden bir deneyip Astra’da AMP’yi denemiyorsunuz ?

WordPress için Google AMP Nasıl Kurulur – WordPress’te AMP’yi Etkinleştirin

Şimdi WordPress web siteniz için Google AMP kurulumu adımlarını inceleyelim . Çok karmaşık değil, bu nedenle bu izlenecek yol hata olasılığını ortadan kaldırmalıdır.

Örnek olarak resmi WordPress AMP eklentisini ve WP için AMP’yi kullanacağız.

1. AMP Eklentisini Kurun ve Etkinleştirin

WordPress.com kullanıyorsanız, iş planına yükseltmediğiniz sürece herhangi bir eklenti yükleyemezsiniz.

Ancak, WordPress.org’da kendi kendine barındırılan bir siteniz varsa, ihtiyacınız olan herhangi bir eklentiyi kurabilirsiniz.

Bir eklenti yüklemek için, Eklentiler → Yeni Ekle’ye gidip arama çubuğuna “AMP eklentisi” yazarak arama işlevini kullanabilirsiniz. Eklentiyi bulduğunuzda, “Şimdi Yükle”yi tıklayın.

AMP eklentisini bilgisayarınızdan yüklemek istiyorsanız, sayfanın üst kısmındaki “Eklenti Yükle” düğmesine basmanız ve eklentinizi yüklemeniz yeterlidir.

Ardından, etkinleştirmeniz gerekecek. Eklentinin sitenizde çalışmaya başlamasını sağlamak için “Eklentiyi Kurma” sayfasında “Eklentiyi Etkinleştir” bağlantısını tıklayın.

AMP eklentisini etkinleştir

2. Ayarları Yapın

WordPress kontrol panelindeki AMP ayarları

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, AMP sayfalarınızın görünümünü özelleştirmek için artık ayarları yapabilirsiniz.

Kontrol panelinde AMP > Genel sekmesine gidin. Eklentiyi yapılandırabileceğiniz yer burasıdır.

Ayarları beğeninize göre ayarladıktan sonra, “Yayınla” düğmesine basın. AMP siteniz artık kullanıcılar tarafından görülebilir ve Google tarafından keşfedilebilir.

Gönderilerinizin, sayfalarınızın veya her ikisinin de AMP sitenizde görüntülenip görüntülenmeyeceğini de seçebilirsiniz. Desteklenen Şablonlar onay kutusunun seçimini kaldırın, daha fazla seçenek göreceksiniz.

Gerekli seçenekleri seçin ve ” Değişiklikleri Kaydet “i tıklayın .

Hâlâ başka özelleştirme seçenekleri arıyorsanız, Yoast SEO eklentisini AMP kurulumunuza entegre etmek için Glue for Yoast SEO & AMP gibi birkaç eklenti kullanabilirsiniz. Google ile iyi bir işbirliği sayesinde, bu eklentinin işlevselliği artık hem Yoast SEO’nun hem de resmi AMP eklentisinin bir parçasıdır.

Ancak bu eklentiyi eklemek için “Eklentiler”e gidin, “Yeni Ekle”ye tıklayın ve ardından “Yoast SEO & AMP”yi arayın.

Yoast AMP eklentisini kurun

“Şimdi Kur” ve ardından “Etkinleştir” üzerine tıklayın. Yoast SEO eklentisini etkinleştirdikten sonra “SEO” seçeneğine gidin ve ardından “AMP” seçeneğine tıklayın. Size sayfanız için başka özelleştirme seçenekleri sunacaktır, sadece “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıklamayı unutmayın.

Yoast eklenti ayarları

3. AMP Sayfalarınızı Önizleyin

Artık AMP sitenizi yayınlamadan önce önizleyebilirsiniz. Sayfalarınızdan veya blog gönderilerinizden herhangi birini ziyaret edin ve URL’nin sonuna /amp/ ekleyin.

İşte bir örnek:

http://yoursite.com/blog-post-title/amp/

Bununla, AMP sitenizin kullanıma hazır olup olmadığını anlayacaksınız.

WP Eklentisi için Google AMP Kurulumu

Daha gelişmiş tasarım ve işlevsellik, daha kolay Google Analytics entegrasyonu ve SEO stratejileriniz için WooCommerce, Alex ve diğerleri arasında OneSignal buton bildirimleri gibi diğer ek araçlar arıyorsanız.

1. AMP for WP eklentisini kurun ve etkinleştirin

Amp for WP eklentisini kurun

Bu AMP for WP eklentisini yüklemek için ayrıca “Eklentiler”e gidin, “Yeni Ekle”ye tıklayın ve ardından “AMP for WP”yi arayın. Eklentiyi “Yükle”ye ve ardından “Etkinleştir”e tıklayın.

2. Ayarları Yapın

Artık AMP for WP eklentisini kullanabilirsiniz, WordPress kontrol panelinizde “AMP”ye gitmeniz yeterlidir. Bu, Ayarlar ve Tasarım bölümü olmak üzere iki bölüme ayrılmış özelleştiriciyi açacaktır.

Ayarlar bölümü, çoğunlukla eklentinin diğerlerinin yanı sıra aşağıdakileri içeren arka uç özelliklerini gösterir:

 • SEO – meta açıklama ve SEO eklentileriyle entegrasyon için .
 • Performans – site hızı için dosya küçültmeyi açıp kapatmak için.
 • Analytics – Google Etiket Yöneticisi ile entegrasyon için.
 • Gelişmiş Ayarlar – üstbilgiler ve altbilgiler için özel HTML için, mobil yeniden yönlendirmeyi ayarlama ve retina görüntülerini açıp kapatma.
WP ayarları için AMP

Diğer önemli bölüm, diğerlerinin yanı sıra aşağıdakileri içeren AMP çıktısının görünümünü ve hissini kontrol eden Tasarım bölümüdür:

 • Tema Seçici – açılır menüden tema seçmek için.
 • Renk şemaları ve tipografi için tasarım, üstbilgi ve altbilgi ve ana sayfa kenar çubuğu
 • Sosyal – sosyal medya görüntüleme seçimi için.

AMP web sitenizi özelleştirmeyi bitirdiğinizde her zaman “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın.

WP tema seçici için AMP

Google AMP’nin Doğru Çalıştığı Nasıl Test Edilir?

Şimdi AMP sitenizin düzgün çalıştığından emin olmanız gerekiyor. WordPress AMP’nizi doğrulamanın iki ana yolu vardır ve her ikisi de size kodunuzun bir okumasını ve düzeltmeniz gereken hataları verecektir.

Google’ın AMP Test Aracı

Google AMP test aracı

Google AMP sitenizi test etme yönteminiz, Google’ın AMP test aracıdır . AMP’nin piyasaya sürülmesinden sadece bir yıl sonra, Ekim 2016’da piyasaya sürdüler.

Peki Google AMP test aracını nasıl kullanıyorsunuz?

Pekala, test aracı ön sayfasına geldiğinizde, sitenizin, sayfanızın veya yayınınızın URL’sini kutuya girip ” URL’yi Test Et ” seçeneğine tıklamanız yeterlidir . Alternatif olarak, web sitenizin kodunu yapıştırabilir ve ” URL’yi Test Et “i tıklayabilirsiniz .

Ardından Googlebot, AMP işaretlemenizin ve yapılandırılmış verilerinizin geçerliliği dahil olmak üzere sitenizin AMP optimizasyonunu analiz eder.

AMP için optimize edilmiş geçerli bir siteniz varsa, bu araç size AMP sayfalarınızın Google arama sonuçları sayfasında nasıl görünebileceğinin bir önizlemesini gösterir.

Bu araç, sitenizdeki AMP hatalarını bulmanızı çok daha kolaylaştırır ve soruna neden olan kodu göstermenize yardımcı olabilir. Ayrıca sağ alt köşedeki paylaş butonuna tıklayarak analiz sonuçlarını ekip üyelerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Manuel Doğrulama

Manuel doğrulama resmi

WordPress AMP’nizi manuel olarak da doğrulayabilirsiniz.

Öncelikle AMP sayfalarınızdan birini açın. Ardından, URL’ye aşağıdakileri ekleyin:

#geliştirme=1

Ardından, tarayıcınızda geliştirici araçları konsolunu açın. AMP sayfanızda herhangi bir hata varsa, bu hataları kırmızı renkle vurgulanmış olarak göreceğiniz yer burasıdır. Ayrıca nedenin açıklamasını da görürsünüz.

Çoğu zaman, izin verilmeyen geçersiz önekler, yanlış kod ve/veya etiketler nedeniyle doğrulama hataları meydana gelir. Çoğu zaman çözüm, hata açıklamasının hemen yanında verilir.

Ama bu her zaman böyle değildir. Bu olduğunda, bu sorunları nasıl düzelteceğinizi bilmeniz gerekir.

2023 İçin En İyi 4 WordPress AMP Eklentisi

Sitenizi Google AMP’de manuel olarak ayarlamak karmaşıktır. Neyse ki, WordPress için bu işlemi çok basit hale getiren birçok AMP eklentisi var.

O halde en iyi dört WordPress AMP eklentisine bir göz atalım.

 1. AMP (Resmi WordPress Eklentisi)
 2. WP için AMP
 3. Pixelative’den AMP WP
 4. WordPress’te AMP – weeblrAMP CE

1. AMP (Resmi WordPress Eklentisi)

AMP eklenti resmi

WordPress’in AMP eklentisi , hem yeni başlayanlar hem de bir WordPress sitesinde AMP optimizasyonunu geliştirmek isteyenler için iyidir. Bununla birlikte, WP’ye yeni başlayanlar, bazı basit kodlamalar gerektirdiğinden, uzmanlardan daha fazla bir öğrenme eğrisi ile karşılaşabilir.

Bu eklenti, AMP sitenizi nasıl özelleştirebileceğinizi gösteren bir kılavuz sunar. Diğer bazı açık kaynaklı eklentiler kadar kullanıcı dostu olmasa da, sürekli olarak onu geliştiriyor ve geliştiriyorlar.

2. WP için AMP

WP site görüntüsü için AMP

AMP for WP , sitenizi Google AMP için optimize eden bir eklentidir. Uzantılar, tasarım araçları ve ek destekle birlikte gelir.

Geliştiriciler, hataları gidermek ve yeni özellikler eklemek için düzenli olarak günceller, böylece asla daha iyi olmayan bir eklentiye takılıp kalmazsınız. Fazla deneyim gerektirmeden çalıştığı için WordPress acemileri için idealdir.

AMP for WP , sürükle ve bırak Özel AMP Düzenleyici özelliği sayesinde normal web sitesi tasarımınızdan farklı bir AMP tasarımı oluşturmanıza olanak tanır . Bu, Google’a bırakmak yerine mobil kullanıcılarınızın gördükleri üzerinde tam kontrol sağlar.

3. AMP WP

AMP WP site resmi

AMP WP , özelliklerini kullanarak mobil sitenizin 5 kat daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğini söylüyor. Kulağa cesur bir iddia gibi geliyor ama aslında inandırıcı.

Ücretsiz özelliklerin listesi oldukça uzundur ve “Tam Google AMP Desteği” ve “Otomatik AMP” Eklenti Uyumluluğu gibi şeyleri içerir.

Eklentiyi kurduğunuzda, WordPress’in tüm dosyaları sizin için aktardığı otomatik kurulumu seçebilirsiniz ve web tarayıcınızdan çıkmak zorunda kalmazsınız.

4. WordPress’te AMP

Weeblr ve site resmi

WordPress’teki AMP – weeblrAMP CE eklentisi , AMP sayfaları oluşturmak için hem ücretsiz hem de ücretli bir sürüme sahiptir. Yayınları, sayfaları, etiketleri, kategorileri ve hatta arşivleri optimize ederek web sitenizin eksiksiz bir AMP sürümünü oluşturabilirsiniz.

Premium sürümü alırsanız, kullanıcıların MailChimp kayıt formları, Contact Forms 7, WooCommerce, WPForms ve çok daha fazlası dahil olmak üzere formları otomatik olarak dönüştürerek kullanıcıların bunları kolayca kullanmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

weeblrAMP varsayılan ayarlarla gelir, böylece sizin için hemen çalışmaya başlayabilir. Ve bir geliştiriciyseniz, AMP’nin her parçası üzerinde kontrol sahibi olursunuz; şablonları, filtreleri ve eylemleri geçersiz kılabilirsiniz. Bu, AMP sitenizin gerçek sitenize olabildiğince benzer görüneceği ve davranacağı anlamına gelir.

İster ücretsiz ister ücretli bir kullanıcı olun, arayüz basit bir şekilde tasarlanmıştır, ancak geliştiricilere ve tasarımcılara yöneliktir.

Google AMP Sorunlarını Çözme

Google, size doğrulama hatalarının bir okumasını vermenin yanı sıra, genellikle herhangi bir AMP sorununu ve bunları düzeltme adımlarını doğrudan size bildirir.

Ancak, yaygın AMP hatalarının ve bunların nasıl düzeltileceğinin farkında olmalısınız çünkü Google her zaman yanıt vermez.

Aşağıda, en yaygın AMP sorunlarını ve bunların nasıl çözüleceğini göreceksiniz. Google’a özgü AMP hatalarının tam listesini de burada görebilirsiniz .

 1. 404 Hatası (URL Bulunamadı)
 2. AMP Boş Sayfaları
 3. “Logo Alanı İçin Bir Değer Girilmesi Zorunludur”
 4. “‘a’ etiketindeki ‘href’ HTML Özniteliği için geçersiz URL”
 5. Yinelenen .js Komut Dosyaları
 6. İçerik Uyuşmazlığı

1. 404 Hatası (URL Bulunamadı)

URL bulunamadı resmi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, AMP eklentisini yükledikten sonra AMP sayfalarınızın sonuna /amp/ ekleyebilmeniz gerekir. Ancak, eklentiyi yükledikten hemen sonra bir 404 hatası görmeniz mümkündür . Neyse ki, kolay bir düzeltme ile küçük bir sorun.

Kalıcı bağlantıları yenilemeniz yeterlidir. Bunu yapmak için Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar’a gidin . Daha sonra herhangi bir değişiklik yapmadan “ Kaydet ” butonuna tıklayın.

Bu, temel olarak sayfanın AMP sürümleri dahil olmak üzere kalıcı bağlantı yapısını yeniler. Bu, 404 AMP sorununu anında düzeltmelidir.

2. AMP Boş Sayfaları

Kullandığınız AMP eklentisine bağlı olarak, AMP sitenizin boş sayfalar yüklediğini veya hiç yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu genellikle AMP sayfalarınızın orada olduğu, ancak hataları olduğu anlamına gelir.

İlk önce, 404 hatasıyla yaptığınız gibi kalıcı bağlantıları yenileyin. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar > Kaydet .

Bu, sorunu çözmezse AMP > General seçeneğine gitmeniz gerekir . Hem ” Şablonlar ” hem de ” Sayfalar ” onay kutularının işaretlendiğinden emin olun , ardından ” Kaydet “e basın.

Bu sorunu düzeltmelidir. Emin olmak için herhangi bir blog gönderisinin veya sayfasının AMP sürümünü görüntüleyin.

3. “Logo Alanı İçin Bir Değer Girilmesi Zorunludur”

Logo alanı gerekli mesajı

WordPress’teki en yaygın AMP sorunlarından biri , hata raporunda ” Logo alanı için bir değer gereklidir ” hata mesajını almaktır.

Bunun basit bir çözümü var. Bu, AMP sitenize bir favicon veya logo eklemediğiniz anlamına gelir.

Site simgesi eklemek için Görünüm > Özelleştir > Site Kimliği seçeneğine gidin . Logonuzu yüklemek için ” Site Simgesi “nin altında ” Görüntü Seç “e tıklayın . Yüklendikten sonra, ” Yayınla “yı tıklayın.

4. “’a’ etiketindeki ‘href’ HTML Özniteliği için geçersiz URL”

Geçersiz URL hatası

Hata raporunuz “‘a’ etiketinde ‘href’ HTML özelliği için geçersiz URL” veya benzer bir şey gösteriyorsa, bu, AMP sitenizde var olmayan veya 404 hatası olan bir web sitesine işaret eden bir bağlantı olduğu anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için hatayı tıklayın ve canlı sürümü görüntüleyin. Bunu yapmak, AMP sayfanızı HTML biçiminde test edecek ve hatanın olduğu satır vurgulanacaktır.

HTML kodlarını anlamak size bunaltıcı geliyorsa, bunun yerine AMP sayfasını ziyaret edebilir ve her bağlantıyı test edebilir, ardından bozuk bağlantıları düzeltebilir veya silebilirsiniz.

5. Yinelenen .js Komut Dosyaları

AMP sayfanıza bir .js komut dosyası eklediğinizde, bunu yanlışlıkla iki kez eklemediğinizden emin olun. Yaptıysanız, bir hataya neden olur.

Düzeltmek için, yalnızca bir tane olana kadar tüm fazladan .js komut dosyalarını kaldırın.

6. İçerik Uyuşmazlığı

İçerik uyuşmazlığı mesajı

AMP’de “içerik uyuşmazlığı” hatası almanız, web sayfasındaki içeriğin AMP sürümünde eksik olduğu anlamına gelir. Genellikle bu, silinmiş olabilecek gömülü bir videodur.

Yani bu sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda bu hatayı da üretir.

Düzeltmek için videoyu veya sayfa öğesi her ne ise onu kaldırın veya değiştirin.

Google AMP’nin Eksileri

Şimdiye kadar, Google AMP’ye katılmanın basit olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi bunun da olumsuz bir yanı var.

CSS ve JS Kısıtlamaları

CSS ve JS çerçevelerini sınırlamak sitelerin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olsa da grafikler, animasyonlar ve yüksek tanımlı resimler gibi marka öğelerinin kaldırılmasına neden olabilir. Bir siteyi benzersiz ve göze hoş gelen kılan şeylerden biri de marka bilinci oluşturmadır. İnfografik kullanan bir blog yazısı yazmış olabilirsiniz — Google AMP ile bunlar kaldırılabilir.

Yalnızca Önbelleğe Alınmış Sayfaları Gösterir

AMP yalnızca önbelleğe alınmış sayfaları görüntüler, yani kullanıcılar en yeni içeriğinize erişemeyebilir. Bu neden oluyor? Çünkü Google, önbelleğe alınmış sayfalarınızı yükleyerek sonuçları daha hızlı gösterebilir.

Sınırlı Reklam Geliri Seçenekleri

Google AMP, reklam vermenize izin verir, ancak süreç karmaşıktır ve diğer reklam platformlarıyla sınırlı entegrasyon sunar. AMP’de reklamları kullanmak için adım adım süreci burada bulabilirsiniz .

Etkileşime Zarar Verebilir

Google AMP’nin fikri etkileşimi artırmak olsa da, bazı kişiler AMP kullanmanın çok daha kötü hemen çıkma oranlarına ve daha az sayfa oturumuna yol açtığını bildiriyor.

İzleme Sorunları

AMP sayfalarınızın istatistikleri, gerçek sitenizden ayrı ve farklı bir şekilde izlenir ve saklanır. Bu nedenle, çok dikkatli ve düzenli değilseniz, site istatistiklerinizin izini kaybedebilirsiniz.

Sarma

Web siteniz bir veya iki saniye daha yavaş yüklenirse, web sitenizin trafiğini büyük ölçüde etkileyebilir. Hemen çıkma oranınız artabilir. Kullanıcı deneyimi zayıf. Ve Google, yavaş olduğunu fark ettiği için sitenizi iyi sıralayamayabilir.

Hız, bir WordPress AMP eklentisini uygulamak için ana pozitiftir. AMP kullanmak SEO’ya yardımcı olabilir, sunucunuzun performansını artırabilir ve resimlerinizi optimize edebilir, ancak hızlı bir web sitesine sahip olmak onu kullanmanın en zorlayıcı nedenidir.

Sitenize biraz hız kazandırmayı düşünüyorsanız, bunu Astra temasıyla deneyin. Başından beri, bu tema zaten hız ve güvenlik için optimize edilmiştir. AMP ile yerel uyumluluğu ile bunu artırın ve elinizde gerçekten güçlü bir şey var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir