WordPress’te Kullanılmayan Özel Alanlar Nasıl Silinir?

|

Yazı düzenleyicide gördüğünüz tüm meta kutuları, özel alanlara örnektir. Varsayılan olarak, WordPress düzenleyiciye “Durum ve görünürlük”, “Kategoriler” vb. gibi birkaç meta kutu ekler. Ayrıca temanız ve eklentileriniz, daha fazla ayrıntı toplamak için sitenize ek meta kutular ekleyebilir. Astra ve GeneratePress gibi hafif temalar bile, bireysel gönderileri özelleştirmek için meta kutular sunar.

Kullanılmayan özel alanların WordPress sitelerinde birikmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Temayı değiştirmiş olabilirsiniz ve yeni tema, tüm eski öğeleri geçersiz kılan farklı özel alanlar kullanır.
 • Düzenleyicide özel alanlar kullanan bir eklenti silindi.
 • Manuel olarak özel bir dosya oluşturdunuz ve bir süre sonra kullanmamaya karar verdiniz.

Kullanılmayan Özel Alanları Neden Silmelisiniz?

WordPress, özel alan verilerini wp_postmeta tablosunda saklar . Bu tablo, yorumlar meta gibi diğer birçok veriyi depolar ve herhangi bir WordPress kurulumundaki en büyük tablolardan biridir. Özel alanlar kullanmadığınızda, veritabanınızdaki depolama alanını işgal edeceklerdir. Ayrıca boyutu nedeniyle veritabanı sorgularını yavaşlatır ve sitenizin sayfa yükleme hızını etkiler. Ön uçta etki daha az olsa da, arka uçta her şeyi temiz tutmak her zaman iyi bir fikirdir.

İşte en iyi örneklerden biri, neden çok fazla özel alan içeren şişkin eklentiler kullanmamanız gerektiği. WP Review Pro , WordPress’te inceleme makaleleri oluşturmak için popüler bir eklentidir. Diğer birçok inceleme eklentisinin aksine, bu eklenti farklı çalışır. İncelemeyle ilgili verileri toplamak için gönderide 25’ten fazla özel alan kullanır. Eklenti, gönderide bir inceleme kutusu sergilemek için toplanan verileri kullanır ve incelemeyi başka herhangi bir gönderiye yerleştirmenize olanak tanır. Sorun şu ki, bu gönderi hakkında herhangi bir incelemeniz olmasa bile, bu 25’ten fazla özel alan her gönderide oluşturuluyor. Eklentiyi değiştirdiğinizde, tüm bu büyük hacimli özel alanlar, veritabanınızda çok büyük bir boyut kaplayarak işe yaramaz hale gelecektir.

Diğer örnekler, özel meta kutuları kullanarak veri toplayan Yoast SEO gibi SEO eklentilerini içerir.

WordPress’te Özel Alanları Görüntüleyin

Özel alanları silmeden önceki ilk adım, sitenizde kaç tane olduğunu bulmaktır. Bunu, arka uca gitmeden doğrudan yazı düzenleyiciden bulabilirsiniz.

 • Kontrol panelinize giriş yapın ve “Gönderiler > Tüm Yazılar” bölümüne gidin.
 • Sitenizdeki en eski gönderilerden birini düzenleyin. Yeni bir gönderi de oluşturabilseniz de, eski bir gönderiyi düzenlemenizi öneririz. Bu eski gönderi, temayı değiştirmeden veya eklentiyi değiştirmeden önce oluşturduğunuz gönderi olabilir.
 • Düzenleyicinin sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı tıklayın ve “Tercihler”i seçin.
 • “Paneller” sekmesine gidin ve “Ek” bölümüne gidin.
 • “Özel Alanlar” seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Değilse, etkinleştirin ve “Etkinleştir ve Yeniden Yükle” düğmesine tıklayın.
Özel Alanı Etkinleştirin ve Sayfayı Yeniden Yükleyin
Özel Alanı Etkinleştirin ve Sayfayı Yeniden Yükleyin
 • Bu, görüntülediğiniz sayfayı yenileyecek ve düzenleyicideki içerik bölümünün altına bakmak için aşağı kaydıracaktır.
 • O gönderide kullanılan tüm özel alanları “Özel Alanlar” bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca “Add Custom Fields” butonu ile yeni bir alan oluşturmak ve ona bir değer atamak da mümkündür.
 • Mevcut alanları gözden geçirebilir ve sitede hâlâ orada bulunan kullanılmayan alanlar hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi, tüm wp_review_ alanları WP Review Pro eklentisi tarafından oluşturulmuştur. Bu eklentiyi yıllar önce devre dışı bıraktık ve sildik. Ancak eklenti tarafından oluşturulan özel alanlar, eklentiyi silmeden önce oluşturduğumuz gönderilere kalıcı olarak yapışır.

Şimdi “Yeni Özel Alan Ekle” altındaki “Ad” açılır menüsünü tıklayın. Bu, sitenizde bulunan ancak düzenlemekte olduğunuz gönderiye atanmayan ek özel alanların listesini gösterir.

Açılır Menüden Özel Alanları Görüntüleyin
Açılır Menüden Özel Alanları Görüntüleyin

Kullanılmayan Özel Alanları Sil

Her gönderi çok fazla kullanılmayan özel alan içerdiğinden, bunları silmek mantıklıdır. WordPress’te bunu yapmanın iki olası yolu vardır.

 • Tek gönderiden sil
 • Veritabanından arama ve silme

1. Tek Gönderiden Özel Alanları Silin

Gutenberg yazı düzenleyicisinde özel alanları görüntülediğinizde, her değerin altındaki “Sil” düğmesine tıklayın. Bu, o gönderiden dosyalanan atanmış özel siler. Ancak, bunu tek tek manuel olarak yapmanız gerekir ki bu, yüzlerce gönderiniz olduğunda imkansız bir iştir.

2. Veritabanından Arama ve Silme

Alanları toplu olarak silmenin doğru yolu budur. Ancak, değişiklikler geri alınamayacağı için önce veritabanınızın tam yedeğini alın .

 • Barındırma hesabınıza giriş yapın ve cPanel’e veya özel panele gidin ( SiteGround’daki Site Araçları gibi ).
 • Veritabanınızı yönetmek için kullanılan phpMyAdmin uygulamasını arayın ve açın.
 • phpMyAdmin’deyken doğru veritabanını seçtiğinizden emin olun ve sol kenar çubuğundan “wp_postmeta” tablosuna tıklayın. Varsayılan “wp_” WordPress’te kullanılan tablo önekidir, veritabanınızdaki tablolar için farklı önekleriniz olabilir.
 • “meta_key” sütununun altında, Gutenberg yazı düzenleyicisinde gördüğünüz özel alan adlarını görmelisiniz.
 • Girişi veri tabanınızdan kaldırmak için “Sil”e tıklayın ve onaylayın.
 • Tek tek silebilir veya birden çok değeri bir kez seçip toplu olarak silebilirsiniz.

Özel alanları toplu olarak silebilseniz de, her gönderi bir dizi özel alana sahip olacağından tüm gönderiler için meta_key bulmak zordur. Bu nedenle, üst gezinti alanından “Ara” sekmesine gidin ve “Tablo Ara” düğmesini seçin. Özel alan değerinizi meta_key “Değer” alanına yapıştırın. Operatörü “=” olarak seçtiğinizden emin olun ve “Git” butonuna tıklayın.

Bu, veritabanınızdaki verilen özel değerin tüm oluşumlarını listeler. En alta kaydırın ve satır sayısını maksimum değer olan 500 olarak değiştirin. Şimdi, tüm öğeleri seçmek için “Tümünü kontrol et”e tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Sil” bağlantısına tıklayın. Silme işlemini onaylayın ve kullanılmayan tüm özel alanlar sitenizden silinecektir. Bunu her değer için tekrarlayabilir ve veritabanını temizleyebilirsiniz .

Alternatif olarak, “SQL” sekmesine gidip aşağıdaki sorguyu kutuya yapıştırabilirsiniz. Yukarıdakiyle aynı arama sonuçlarını almak ve girişleri toplu olarak silmek için “Git” düğmesine basın.

SELECT * FROM `wp_postmeta` WHERE `meta_key` = 'custom_field_name'

Son sözler

WordPress, eklentinin daha sonra kullanılmasına yardımcı olmak için kullanılmayan özel alanları silmez. Örneğin, bir inceleme eklentisini silmeye karar verdiniz ve birkaç ay sonra fikrinizi değiştirip tekrar kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda, önceden oluşturduğunuz tüm incelemeler, özel alan değerleri veritabanında kalıcı olarak saklandığından kullanılabilir olacaktır. Ancak, zamanla postmeta tablosunda kullanılmayan binlerce giriş bulabilirsiniz ve kullanılmayan alanları bulmak, temizlik için büyük bir görev haline gelecektir. Ayrıca, herhangi bir tema veya eklenti yazarının, ürünlerini kullanırken veritabanına kaç tane özel alan ekleneceğine dair net belgeleri olduğunu görmüyoruz. Bu makalenin, temel bilgileri anlamanıza ve WordPress sitesinde kullanılmayan özel alanları silmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir